Reportáže a recenze

V roce 2020 jsme byli osloveni NKP Vyšehrad a přizváni k organizaci a přípravě výroční akce k příležitosti uplynutí šesti set let od Bitvy pod Vyšehradem. Za spolupráce husitských spolků Civitas Pragensis a Ogary Pogoni jsme se dále také účastnili coby katoličtí páni.

Na jaře roku 2021 jsme byli osloveni spolkem historického šermu Alotrium s nabídkou organizace letošního ročníku Královského průvodu. Akce organizovaná městem Dobřichovice, a podporovaná místními městy a spolky se konal již po čtrnácté, a byli jsme osloveni za účelem změny vzhledu a programu a vytržení již tradiční akce z tradičních kolejí.

Dne 11.5.2019 proběhlo slavnostní otevření nové stálé expozice Pražského hradu. Jedná se o rekonstrukci sokolnického domu na okraji areálu hradu u Jízdárny. Výstava se nachází v místě skutečného historického sokolnického domku, který nechal vystavět císař Rudolf II.

Po loňském uvedení třídílné televizní minisérie o Janu Husovi pokračuje letos v souvislosti se 700. karlovským výročím Česká televize obdobným projektem, který má vyprávět o vládě Karla IV. Do Hlasu pro římského krále vrhla ČT hromadu úsilí i peněz. Jenže výsledek je jenom tak nějak "skoro" - skoro historický a skoro zábavný.

K letošnímu 600. výročí upálení Jana Husa v Kostnici uvedla Česká televize třídílnou minisérii popisující velkou část příběhu jeho života. Nepřehlédnutelná upoutávková kampaň vzbudila v divácích zvědavost. Jak se Hus režiséra Svobody srovná se slavným, více než 60 let starým zpracováním?