Průvod Karla IV na Karlštejn

13.09.2021

Na jaře roku 2021 jsme byli osloveni spolkem historického šermu Alotrium s nabídkou organizace letošního ročníku Královského průvodu. Akce organizovaná městem Dobřichovice, a podporovaná místními městy a spolky se konal již po čtrnácté, a byli jsme osloveni za účelem změny vzhledu a programu a vytržení již tradiční akce z tradičních kolejí.

Císařský pár vyrazil v sobotu na koních v doprovodu arcibiskupa Arnošta z Pardubic, lovecké družiny, zbrojnošů, kejklířů, bubeníků a středověké hudby z Radotína. Zastavil se v Černošicích a Mokropsech, a večer zakončil v Dobřichovicích, kde celý den probíhala interaktivní výstava o životě Karla IV. V neděli se potom z Dobřichovic vydal přes Lety, Řevnice do Hlásné Třebaně k jezu, kde poobědval a k pobavení panovníka i místních proběhl pěší rytířský turnaj. Posilněni pak vystoupali na tzv. Císařskou louku nad hradem Karlštejn, kde byl průvod slavnostně ukončen.

Produkčně náročnou dvoudenní akci pro veřejnost zkomplikovala pandemie koronaviru, a původní jarní termín byl přesunut na září. Na druhý pokus ale proběhla, a posoudit ji můžete na fotkách, v reportáži České televize z banketu a turnaje v Hlásné Třebani, nebo na našem video sestřihu na konci tohoto článku.

JSO