Agnes

Článek - Dobytí Braniborska Karlem IV.

HTML k upravení a nakopírování do pole nad tímto textovým polem, pak toto textové pole smazat

1)  místo modrého odkazu nakopírovat správný odkaz z flickeru s koncovkou .jpg

2) místo žlutého textu napište popisek, který se zobrazí v případě chyby obrázku

Zkopírujte vše níže:

<style>

.divtest {

margin: 0 auto;

max-width: 54.375rem;

padding: 0.75rem 1.25rem;

}

@media only screen and (max-width: 37.5em) {

.divtest {

padding: 0.75rem 0rem;

}

}

</style>

<div>

<img src="https://live.staticflickr.com/65535/49997337391_e3ffd1424b_b.jpg" width="100%" alt="Článek - Dobytí Braniborska Karlem IV.">

</div>

Čestmírova žena a kuchařka družiny Vartemberské

Agnes, dcera pražského krasobarvíře Duchka, slouží v kuchyni u nejvyššího pražského purkrabí, pana Ješka z Vartemberka.
Čestmírovou ženou se stala tehdy, když její otec Duchek měl spor s Čestmírovým otcem Hynkem o lukrativní místo na trhu. Pře již trvala velmi dlouho, a tak jednoho dne Duchek navrhl, že jí ukončí. Nabídl, že přenechá Hynkovi ono místo, pokud si jeden z jeho dvou synů vezme za manželku jeho (lehce marnivou) dceru Agnes. Spočítal si totiž, že i když přijde o lepší místo na trhu, že na tom i tak vydělá. Když dceru provdá, její marnivosti už bude starostí jednoho ze dvou synů mistra řemenáře Hynka. Duchek s Hynkem plácli a Agnes byla přislíbena Čestmírovi, který v té době pracoval ve zbrojnici na hradě Pražském.
Agnesina marnivost se sice stala Čestmírovou starostí, ale protože měl za ušima, zařídil jí službu v kuchyni u pana Vartemberka, aby ho její marnivost tolik nebolela. Do služby v kuchyni se dostala nejenom díky Čestmírově mazanosti, ale i díky šafáři Petrovi. Jednoho dne, když byl šafář Petr skrze své povinnosti v Praze, jej odchytil strážný Čestmír a tvrdil mu, že by se i vsadil, že jeho žena dělá nejlepší paštiku v celé Praze. Petr tuto paštiku ochutnal a dal strážnému zapravdu. Petrovi zachutnala až tak, že paštiku od Agnes odebíral při svých cestách do Prahy. Prodával ji nejen ve své hospodě, ale naznal, že by se jistě hodila i na stůl urozeného pana Vartenberka. A tak Agnes dostala službu v kuchyni u pana Vartemberka a její paštika byla oblíbená nejen mezi družiníky ale i panem Vartemberkem.