Břetislav ze Zásady

Břetislav ze Zásady
Rytíř a strážný paní Elišky z Rohozce
Narodil se přibližně v roce 1347. Havel Ryba z Lemberka a Rohozce se ho v létě roku 1348 ujal jako sirotka. Našel ho se svou družinou na kraji lesa. Původně ho chtěl dát do sirotčince, nebo kláštera, ale nakonec ho vzal sebou na Rohozec. Nikdy se s jistotou nepovedlo zjistit, kdo byli jeho rodiče, ale nový domov získal díky ševci a jeho rodině. Vyrůstal se spoustou nových sourozenců, ale nejvíce se sblížil s Janou, která mu byla nejblíže věkem, na rozdíl od ostatních, kteří byli mnohem starší.
Havel z Lemberka se postaral o jeho základní vzdělání, ale s čísly a písmeny válčil vskutku nevalně a vždy si oddechl, když přišel čas na tužení těla, namísto ducha. V dobách sváru s rodem Turgovců mu sloužil jako zbrojnoš a dbal nad jeho zdravím a bezpečím. Aby byl ukončen svár mezi rody provdal svou jedinou dceru Elišku.
Bylo mu 8 let, když Havel z Lemberka zemřel. Tou dobou již žil takřka výhradně na Rohozci a o další vzdělání se staral Havlův syn Jaroslav. V té době mu osvětlili důvod, proč se tohle všechno děje, aby ochraňoval Elišku, sestru Havlovu. On pro své zranění které utrpěl byl nejen bezdětný, ale i částečně chromý. Život za život mu tenkrát řekli, netušil že od jara roku 1356 se neměl již takřka nikdy vzdálit z Eliščiny blízkosti.

Na Brandýském turnaji pořádaném u příležitosti narozenin pana Beneše z Vartemberka byl pasován na rytíře ze Zásady. Vlastní tamější tvrz a ves Zásada, zůstává ve službách paní Elišky z Rohozce.